Ce faci cu pietrele din rinichi?
Nefrologie / 25.08.2006
Pietrele au dimensiuni variate. Pot masura cat un graunte de nisip sau pot ajunge atat de mari incat sa blocheze rinichiul.

Nu intodeauna sunt dureroase si atunci detinatorul le descopera la o ecografie sau radiografie de rutina.
Detinatorul, la genul masculin, fiindca din 5 persoane care sufera de pietre la rinichi 4 sunt barbati si doar una de sex feminin. Varsta probabila se incadreaza intre 30 si 50 de ani.

Nu se stie precis din ce cauza se formeaza. E suspicionata concentratia mare de Calciu in sange, deshidratarile, infectiile, obstructiile urinare si bolile de rinichi care favorizeaza aglomerarea sarurilor minerale intr-o anumita zona.



Simptomele


  • Durerea intensa care apare brusc, de obicei intr-una din partile laterale ale zonei lombara(a salelor). Poate migra in sus, spre stomac, sau in jos, accentuandu-se sau scazand in intensitate. Multi pacienti spun ca o simt ca si cum i-ar fi injunghiat cineva, atat de puternic incat medicii o compara cu durerea provocata de nasterea unui copil.

  • Pe langa durere cateodata apar greata si voma.

  • Sangele care apare in urina provine din zgarieturile pe care piatra le face in mucoasa ureterului.

  • Uneori doar infectiile urinare repetate pot conduce spre un diagnostic de litiaza renala(termenul medical pentru piatra la rinichi).


Criza dureroasa

Cand piatra se mobilizeaza din rinichi produce o durere proportionala cu marimea si forma ei pana la eliminarea in urina...E una din situatiile in care e preferabil sa fii femeie. La barbat traiectul urinar e mai lung si sinuos, de aceea piatra se elimina mai greu, cu dureri mai mari. E nevoie de ajutor medical pentru a usura durerea si a accelera eliminarea.

La o dimensiune de maxim 0,5 cm criza dureaza aproximativ o ora. Accentele dramatice apar cand piatra se blocheaza pe ureter si pacientul sufera cateva zile pana la eliminare. Dupa excretie incearca sa pastrezi piatra. Compozitia ei ii va furniza doctorului informatii despre cauza bolii tale.

E recomandat sa mergi la spital imediat cum incepe durerea. Doar prin radiografie si ecografie poti afla daca piatra e prea mare ca sa se poata excreta, caz in care ai nevoie de o interventie pe ureter pentru faramitarea pietrei si dilatarea ureterului, sau de litotripsie.


Litotripsia

Litotripsia e o metoda moderna care utilizeaza ultrasunete pentru a sparge piatra in bucati mai mici deci mai usor de eliminat.

Articol util:
Cistita iti strica viata?
  • vasilescu elena, sâmbătă, 08.03.2014 20:55
    piatra la rinichi

    am clcul coraliform la r st pot scapa prin litrtitie multumesc

  • Valer, sâmbătă, 01.03.2014 21:49
    piatra blocata pe ureter

    Am avut o piatra de 6 mm blocata pe ureter drept ,nu s-a putut scoate uroscopic fiind deja infectata ,mi-a introdus o sonda cook ,la o luna mi-a scos si piatra si sonda dar am dureri ,oricum sper sa fie bine , urmez cu ketonal . Multumesc medicilor de la spitall Colentina oameni ce se dedica meseriei

  • Moise Constantin, luni, 23.12.2013 21:50
    adenom de prostata

    Operatia din 2008 a fost facuta cu alt medic, la alt spital, insa acum s-au remediat si problemele ramase de atunci

  • constantin moise, luni, 23.12.2013 21:47
    adenom de prostata

    AM 75 de ani, am fost operat de adenom de prostata pe 10 dec 2013, de catre Dr. Marcian Manu la spitalul Sanador, dupa o operatie ratata in 2008. Acum e bine, si sper sa fie si mai bine in orizontul de timp mentionat de Dl. Dr. Manu. Spre spaima mea, ma asteptam ca operatia sa fie dureroasa si dificila, cam in aceesi maniera din 2008. Dar, a mers bine, multumesc mult DR. Manu!

  • mary, marţi, 10.12.2013 09:49
    piatra pe ureter

    Am fost diagnosticata cu o piatra de 27 mm pe ureter la 10 cm de rinichiul stang.Cum se poate interveni pentru eliminarea ei?.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

  • mirela, miercuri, 29.05.2013 15:51
    mama mea are piatra de 25mm la rinichi

    se poate face ceva cu laserul in situatia asta si unde o pot duce vreu un doctor fff bun nu conteaza banii de preferinta as vrea in bucuresti sa mearga

  • ionela, sâmbătă, 09.02.2013 12:46
    pietre la rinichi

    buna.am 15 ani si acum un an am fost operata la rinichi clasic(piatra 19 mm)nu a fost de ajuns dupa 2 saptamani de la prima operatie am facut o complicatie si ma operat a 2 oara....unde au decis sa imi taie jumate din rinichi....acum dupa aproape un an ma operez sa imi scot 3 pietre( 6mm,8mm si 5mm)shi imi scoate shi jumatatea de rinichi ramasa din cauza ca sa uscat....cum credeti ca ma opereaza?clasic sau prin ultra sunet?La spitalul clinic de urologie prof.dr.Theodor Burghele(fostul panduri)ma opereaza domnul doctor Vasile Salaheddin

  • vali, vineri, 07.09.2012 10:37
    piatra 27 mm

    Iuliana, referitor la piatra de 27 mm pot sa iti spun ca nu se pot sparge cu unde de soc, adica litotritia. Aceasta procedura se aplica la pietrele mai mici de 20 mm.

  • vali, vineri, 27.07.2012 12:02
    pietre

    Buna Iuli, piatra pe care a avut-o fratele meu la rinichi a fost de 18 mm. Din cate stiu eu nu merge la o piatra mai mult de 20 mm.

  • iuliana, miercuri, 25.07.2012 17:46
    piatra la rinichi

    o piatra de 27 de mm in interiorul rinichiului se poate opera prin laser sau socuri electrice?

  • iuliana, luni, 23.07.2012 18:34
    pietre la rinichi

    cel care si'a spart pietrele la gral proiesti de cati mm a fost piatra? mama mea are de 27 de mm si este propusa pentru operatie.. si nu stie ce este mai bine

  • ali, marţi, 03.07.2012 12:56
    piatra

    Buna ziua, mi s-a descoperit ca am o piatra de 7 mm blocata pe ureter, ce asi putea sa fac sa o elimin?

  • mic, joi, 21.06.2012 15:21
    procedura

    Vreau si eu sa ajung la aceasta clinica, trebuie sa merg cu bilet de trimitere de la medicul de familie? sau pot sa merg direct la medicul lor urolog? Multumesc anticipat.

  • alex759, marţi, 29.05.2012 10:08
    medic excelent

    eu l-am dus pe tata la doctorita Carastoian, un medic foarte bun, numai cuvinte de lauda am la adresa dansei. lucreaza la o clinica privata pe langa Baba Novac, acolo cu ajutorul doamnei doctor a scapat de blestematele pietre la rinichi.

  • lilyana, luni, 07.05.2012 11:24
    pentru florentina

    florentina eu zic sa consulti neaparat un urolog sau un nefrolog, nu lasa sa se agraveze. Iti recomand un medic bun, daca te intereseaza: Nicoleta Carastoian de la un centru privat .

  • piatra, marţi, 24.04.2012 11:17
    piatra la rinichi

    eu la centru Gral din Bucuresti (pe langa P-ta Alba Iulia) mi-am rezolvat problema cu pietrele si au aparatura performanta, mi-a placut ca in cateva sedinte am scapat de ele si am scapat in sfarsit de durerea aia ingrozitoare.

  • vali, luni, 09.04.2012 11:53
    pentru sorin

    fratele meu si-a spart pietrele de la rinichi la gral ploiesti si e foarte multumit. recomanda la toti metoda asta si recomanda la toti cei ce sufera de asa ceva.

  • Florentina, marţi, 21.02.2012 04:24
    Piatra la rinichi

    Buna dimineata,am 22 ani,am si eu o intrebare ieri pe zi ma durea ingrozitor in partea stanga si ma duceam la baie din 5 in 5 min pt ca simteam nevoia sa ies iar la sf se termina cu o durere ingrozitoare acum sunt la munca de noapte si ma doare ingrozitor nu pot nici respira dar numai simt nevoia sa ies din 5 in 5 min dar tot asa cand ies la sf am o durere jos,este posibil sa am piatra la rinichi,va rog sa-mi dati un sfat ce trebuie sa fac pe adresa mea de e-mail flory_brunetik_16@yahoo.com multumesc frumos.

  • mili, luni, 20.02.2012 20:09
    piatra la rinichi

    mama mea are 50 ani si a fost indrumata de toti medicii la care a fost sa mearga urgent laTG MURES pt ca are pietre la rinichi. problema e ca piatra e crescuta in rinichi sitrebuie scos cu totul si mai are si alte probleme de sanatate pe langa.Oare ce sa facem si cat ne-ar costa?

  • Daniel, duminică, 15.01.2012 01:46
    Pentru Silvia

    Am vazut mesajul tau, eu astazi m-am externat. Am avut pietre la rinichiul stang, am fost internat la spitalul Sf. Ioan din Bucuresti, am fost operat de domnul doctor Georgescu. Un om extraordinar! Operatia a reusit, si iti recomand cu incredere acest doctor. Vreau sa iti mai spun ca nu e de glumit si de asteptat cu rinichii. Rinichiul este un organ important si crede-ma ca sunt multi "doctori" care dau sfaturi gresite si creaza probleme mari. Daca ai nevoie de numarul de telefon te pot ajuta. Nu lasa pe maine ce poti face azi. E pacat.... Sper sa te ajute si pe tine cum de altfel a facut-o si pentru mine.